Żaba purpurowa

Gdzie żyje ?

Gatunek został odkryty w Idukki, regionie Kerala przez S.D. Biju z tropikalnego ogrodu botanicznego i Instytutu Badawczego w Palode w Indiach oraz Franky’ego Bossuyta z Vrije Universiteit Brussel (Uniwersytet Otwarty w Brukseli). Jednakże zwierzę było dobrze znane wśród lokalnej ludności już wcześniej, jednak kilka wcześniejszych okazów zostało zignorowanych.

seweryna

Jak wygląda ?

Żaba ta posiada bardzo charakterystyczny, niemal kosmiczny wygląd. Kształt ciała jest podobny, jak u większości innych żab, lecz jest ono bardziej nadęte z grubymi i krótkimi kończynami. Głowa jest dosyć mała, zakończona wąskim pyskiem z szpiczastym ryjkiem. Oczy są niewielkie, a dolna szczęka dosyć elastyczna. Język jest krótki i zaokrąglony. Żaba jest zazwyczaj koloru fioletowego, blaknącego od spodu. Skóra jest gładka. Żaba purpurowa dorasta od 5,3 do 9 centymetrów.

Jaki tryb życia prowadzi ?

Ekologia żaby purpurowej nie jest dokładnie poznana. Większość czasu żaba spędza pod ziemią, żywiąc się żyjącymi tam termitami i bezkręgowcami, które łapie swoim językiem. Żaba może zakopywać się na głębokość od 1,3 do 3,7 metrów, przy pomocy swoich tylnych kończyn, zazwyczaj w pobliżu gniazd termitów.

Czym się żywi ?

Głównym pożywieniem żaby purpurowej są termity i inne bezkręgowce podobnej wielkości. Kijanki żywią się drobną zawiesiną w wodzie.

Co ją wyróżnia ?

Ryby z rodzaju Glyptothorax ,Homaloptera, Travancoria i Bhavania posiadają podobną przyssawkę jak kijanki żaby purpurowej, co jest przykładem konwergencji.

Klaudia Przytarska

Źródła:


http://animaluki.blogspot.com/2013/07/zaba-purpurowa-najbrzydszy-paz-swiata.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>