NAJSMUTNIEJSZE ZWIERZĘ ŚWIATA – BLOBFISH

Przyjemnie jest wygrywać. Jednak czy we wszystkich konkurencjach? Bohaterka naszego artykułu zdobyła pierwsze miejsca w kategoriach: najbrzydsza ryba świata, najbrzydsze zwierzę świata oraz najsmutniejsze stworzenie. The winner is Blobfish!

blob

Blobfish (Psychrolutes marcidus) to ryba głębinowa, zamieszkująca wody południowego wybrzeża Australii oraz Tasmanii. Nie doczekała się ona polskiej nazwy, ale w wolnym tłumaczeniu wychodzi ryba kleks albo ryba plama.

blob-man

O jej życiu nie wiemy za wiele, gdyż jest ona dość rzadko widywana przez człowieka. Żyje na głębokości od 600 do 1200 m. Jej kształt to idealne dopasowanie do warunków siedliskowych. Na takich głębokościach pęcherz pławny nie działa zbyt dobrze. Dlatego ryba ta składa się głównie z tłuszczu, którego gęstość pozwala jej unosić się tuż nad dnem, nie zużywając przy tym dużo energii.

Nie wiadomo czy duża ilość tłuszczu i słabe umięśnienie są powodem jej smutnego wyrazu. Wiemy jednak na pewno, że zagrażają jej statki rybackie ciągnące za sobą sieci denne. Pustoszą one dno oceanu i nieraz zagarniają do siebie rzadkie gatunki ryb głębinowych.

Materiały zebrał:

Konrad Węsierski

Opracowała:

Seweryna Gornowicz

Źródła:


http://www.nauklove.pl/najsmutniejsze-zwierze-swiata-blobfish/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>